Ziemniaki Wiadomości ogólne
Wiadomości ogólne
Historia ziemniaka

historia ziemniaka Ziemniak jest rośliną jednoroczną, samopylna, z rodziny psiankowatych. Jest to jedna z najważniejszych roślin na świecie. Uprawiany był już przez Inków już około 3500 lat temu. Dzikie formy ziemniaka występują w Kolumbii, Chile, Peru i Ekwadorze. Ziemniaki dotarły do Europy w XVI wieku do Hiszpanii, a stamtąd do Francji gdzie były uprawiane jako rośliny ozdobne. W XVII wieku trafiają do Stanów Zjednoczonych.

Więcej…
 
Znaczenie gospodarcze ziemniaka

Historia ziemniaka Ziemniak w Polsce produkowany jest głównie na paszę, gdy zużycie ziemniaka w hodowli zwierząt spadało, to spada też udział ziemniaka w strukturze zasiewów. Pod koniec XX wieku zaczyna się w Polsce silny trend spadkowy uprawy ziemniaka, by w 2009 roku osiągnąć 489 tys. ha, co stanowi  4,2% w strukturze zasiewów.

Więcej…
 
Wymagania klimatyczne ziemniaka

wymagania klimatyczne ziemniaka Ziemniak jest rośliną która rozwija się w bardzo zróżnicowanym klimacie, ale zdolność do wydawania plonów ma w klimacie umiarkowanym, co ma ścisły związek z układem warunków pogodowych w okresie wegetacji.

Optymalna pogoda dla wegetacji ziemniaka to ciepła słoneczna pogoda z umiarkowanymi opadami w okresie zawiązywania się i wzrostu  bulw.

Więcej…
 
Biologia ziemniaka

 

biologia ziemniaka ziemniaka Ziemniak jest rośliną krzaczastą o wysokości 50-80 cm, wykształca 4-8 łodyg. W dolnej części łodyg wytwarzają się pędy podziemne, zwane stolonami, o długości 15-20 cm. Na końcu stolonów tworzą się bulwy poprzez pogrubienie. Budowa anatomiczna bulwy jest podobna do budowy łodygi.

Z anatomicznego punktu widzenia bulwa jest przekształconą łodygą.

Więcej…
 
Podział ziemniaków

Podział ziemniaków Do podziału ziemniaków stosujemy różne kryteria. Głównym kryterium podziału jest zawartość skrobii w ziemniakach. Dodatkowo wyróżnić możemy różne odmiany ziemniaków w zależności od sposobu ich użytkowania. Ważnym czynnikiem podziału jest ponadto czas ich dojrzewania. Poniżej opisane zostały te wszystkie kryteria podziału.
Więcej…
 
Wymagania glebowe ziemniaka

wymagania glebowe ziemniaka Ziemniak ma dość krótki system korzeniowy który znajduje się w górnej warstwie gleby. Także łodygi ziemniaka znajdują się w tej warstwie. Gleba pod uprawę ziemniaka musi być przewiewna. Dostęp powietrza w glebie ma istotne znaczenie plonotwórcze i zdrowotne dla bulw. Pod uprawę ziemniaka nadają się kompleksy gleb lżejszych na podłożu gliniastym który trzyma wodę w glebie. Ziemniaki bardzo dobrze znoszą kwaśny odczyn gleby.

Więcej…
 
Wartość odżywcza ziemniaka

wartosc odzywcza ziemniaka Skład chemiczny bulwy zmienia się w zależności od odmiany, warunków środowiska, ale przede wszystkim warunków atmosferycznych. W bulwie ziemniaka jest ok. 75% wody i 25% suchej masy. W suchej masie węglowodany stanowią ok. 20,9%, związki azotowe 1,9%, związki tłuszczowe 0,15%, włókno 0,98% i popiół 1,09%.

Więcej…
 


Sonda

Jak duże posiadasz gospodarstwo rolne?