Ziemniaki Uprawa ziemniaków Zbiór i magazynowanie ziemniaków
Zbiór i magazynowanie ziemniaków

magazynowanie ziemniaków Do zbioru ziemniaków należy przystępować wówczas, gdy na bulwach wytworzy się korek, który nie schodzi pod naciskiem palca, a nać zasycha, albo jest zeschnięta. Tylko bardzo wczesne i wczesne odmiany jadalne zbieramy przy niepełnej dojrzałości bulw do bezpośredniej konsumpcji. Zbiór wczesnych odmian  jadalnych można rozpocząć gdy średnica bulw wynosi 2,5 cm, a polon pod krzakiem wynosi 25 dekagramów.

 

 

Ziemniaki po każdym  zbiorze powinny być koniecznie obsuszone, gdyż zapobiega to poważnym stratom podczas przechowywania.

 

Etapy po zbiorze :

I etap- osuszanie powinno trwać 1-3 dni najlepiej powietrzem o niskiej wilgotności i temperaturze niższej niż temperatura bulw.

 

II etap- to dojrzewanie, zabliźnianie uszkodzeń oraz korkowacenie skórki. Okres trwa 2 tygodnie w temperaturze 12-18°C przy wilgotności powietrza 95%. Wietrzenie ograniczone do minimum.

 

III etap- schładzanie trwa ok. 3 tygodnie powinno być intensywne, temperatura  dziennie powinna być obniżana o ok. 1°C, schładzać można za pomocą powietrza atmosferycznego.

 

IV etap- długotrwałe przechowywanie polega na utrzymaniu bulw w niskiej temperaturze 2-5°C, aż do końca sezonu przechowalniczego.

 

V etap- przygotowanie ziemniaków przed ich użytkowaniem. Ziemniaki jadalne i do przetwórstwa wymagają podwyższonej temperatury w okresie 10 dni w celu zwiększenia odporności bulwy. Sadzeniaki podkiełkujemy na świetle przez okres 3-5 tygodni w temperaturze 10-15°C.

 

 

Sonda

Jak duże posiadasz gospodarstwo rolne?