Ziemniaki Uprawa ziemniaków Zabiegi uprawowe i pielęgnacyjne
Zabiegi uprawowe i pielęgnacyjne

pielegnacja ziemniakow

Zabiegi uprawowe jesienne

 Jesienne zabiegi uprawowe pod ziemniaki są tradycyjne jak u innych roślin. Ziemniaki najczęściej uprawia się po zbożach. Pierwszym zabiegiem powinna być płytka  podorywka lekko przebronowana. Zabieg ten przyczynia się do pobudzania i wzrostu chwastów.

 

Chwasty te niszczymy najczęściej za pomocą bronowania. Na jesieni powinno się zastosować jeszcze obornik i ewentualnie nawożenie fosforowo-potasowe jeżeli nie jest to gleba lekka. Wszystko to przeorujemy orką zimową.

 

 

Wiosenne zabiegi uprawowe

Wiosenne uprawę zawsze gdy tylko można wejść w pole zaczynamy od bronowania. Bronowanie wiosenne powoduje zatrzymanie wody w glebie i wyrównuje wierzchnią powierzchnię roli. Przed sadzeniem rola powinna być doprawiona. Sadzenie ziemniaków rozpoczyna się w II dekadzie kwietnia. Zabieg ten często się łączy z nawożeniem azotem. Przed wzejściem roślin w razie pojawienia się chwastów lub skorupy glebowej stosujemy bronowanie broną chwastownik krótszymi zębami. Gdy stosowaliśmy herbicydy bronowania się nie zaleca. Gdy ziemniak ma wysokość 7-10cm bronujemy drugi raz broną chwastownik tym razem długimi zębami. Możemy użyć też wieloraka. Gdy rośliny mają 10-20 cm ziemniak obsypujemy. Po 7-14 dniach robimy pielenie lub opryskiwanie herbicydami. Po zakryciu rzędów ziemniak jeszcze raz obsypujemy. Ostatnie obsypywanie wykonujemy przed kwitnieniem ziemniaków. Gdy chwastów jest mało zabiegi pielęgnacyjne na plantacjach ograniczamy. Podobne zabiegi  pielęgnacyjne przeprowadzamy w ziemniakach jadalnych wczesnych, późnych, skrobiowych i nasiennych.

 

Sonda

Jak duże posiadasz gospodarstwo rolne?