Drążnica

draznica  Drążnica pomidorówka (Gortyna flavago)

Przynależność systematyczna: rząd- motyle (Lepidoptera), rodzina-sówkowate.

Rośliny żywicielskie: Motyle żywią się nektarem kwiatów. Gąsienice żerują na: pomidorach, tytoniu ziemniakach, rabarbarze i innych gatunkach roślin.

 

Występowanie: Europa Południowa i Środkowa, w Polsce rozpowszechniona. Największa szkodliwość notuje się w rejonach północno-wschodnim kraju.

Fotografie przedstawiające tego szkodnika ziemniaków - kliknij w miniaturkę aby zobaczyć zdjęcie w pełnym rozmiarze

/ziemniaki/draznica-1.jpg/ziemniaki/draznica-2.jpg/ziemniaki/draznica-3.jpg

Morfologia: Motyl, długości około 30 mm ma przednie skrzydła o rozpiętości około 40 mm, barwy brunatnej, ich środkowa część, oraz pole zewnętrzne od linii poprzecznej jest złotożółta. Skrzydła drugiej pary są żółtawoszare. Jajo jest okrągłe, na biegunach spłaszczone, płasko żeberkowane, barwy żółtawej, średnicy 0,75-0,8 mm. Gąsienica długości 40-50 mm, od strony grzbietowej czerwonobrunatna, z trzema przerywanymi, podłużnymi jaśniejszymi smugami. Przerwy między segmentami są białawo żółtawe. Brodawki na ciele i tarczka odbytowa czarne. Głowa oraz tarczka na pierwszym segmencie jasnobrązowe.

Biologia: Zimują jaja. Wylęgłe wiosną, zwykle w maju, gąsienice wgryzają się do pędów roślin żywicielskich. Żerują w rdzeniu, przesuwając się od podstawy do wierzchołka pędu. W razie złamania się pędu przechodzą na inne rośliny. Przez cały okres życia larwalnego gąsienice przebywają wewnątrz pędów, uszkadzając niekiedy kilka roślin. Gąsienice ostatniego stadium schodzą w dół pędu i tam przepoczwarczają się.  Motyle pojawiają się w sierpniu. Latają o zmierzchu i nocą w okresie od sierpnia do połowy października. Samice składają na częściach przyziemnych różnych roślin. 

 

Sonda

Jak duże posiadasz gospodarstwo rolne?