Paciepnica

paciepnica  Paciepnica ziemniaczana (Hydroecia micacea)

Przynależność systematyczna: rząd- motyle (Lepidoptera), rodzina- sówkowate (Noctuidae)  Rośliny żywicielskie: Motyle żywią się nektarem kwiatów, rosą miodową, sokiem wyciekającym ze zranionych drzew itp. Gąsienice żerują na wielu roślinach uprawnych i dziko rosnących, jak: pomidor, ziemniak, burak, rabarbar, kukurydza, truskawka, poziomka i inne.

 

Rodzaj i wielkość wyrządzanych szkód: Liście roślin opanowanych przez gąsienice więdną i zasychają. Chodniki wydrążone wewnątrz pędu i ogonków liści są zanieczyszczone kałem gąsienic. Zauważa się w ostatnich latach większe nasilenie ataków lokalnych tego szkodnika.

Fotografie przedstawiające tego szkodnika ziemniaków - kliknij w miniaturkę aby zobaczyć zdjęcie w pełnym rozmiarze

/ziemniaki/paciepnica-1.jpg/ziemniaki/paciepnica-2.jpg/ziemniaki/paciepnica-3.jpg

Występowanie: Rozprzestrzeniona w całej Europie, w Polsce na terenie całego kraju.

Morfologia: Motyl średniej wielkości, długości 20-25 mm i rozpiętości skrzydeł 25-35 mm. Przednie skrzydła są barwy czerwonawo- brązowawo-szarej , z brązowymi, poprzecznymi liniami, oraz wyraźna nerkowatą plamka, otoczoną ciemnobrązową obwódką. Tylne skrzydła żółtoszare, lekko przydymione. Jajo kształtu spłaszczonej półkuli, o średnicy 0,7-0,8 mm, delikatnie, podłużnie żeberkowane, barwy czerwonawo żółtej do ciemnobrązowej. Gąsienica długości 25-40 mm ma barwę czerwonawą, po bokach żółtawą z pręgami czarno punktowanymi, tarcze i zakończenie odwłoka żółtawe, głowa ciemnobrunatną. Brązowa poczwarka.

Biologia: Zimują jaja w dolnych częściach chwastów, oraz roślin uprawnych. Gąsienice wylęgają się wczesną wiosną. Żerują początkowo w miejscu wylęgu, a później przechodzą na inne rośliny żywicielskie. W końcu czerwca i w lipcu gąsienice opuszczają swoje żerowiska i schodzą do gleby gdzie przepoczwarczają się na głębokości 5-15 cm. Po upływie 2-3 tygodni wylatują motyle z pokolenia letniego. W kilka dni po wylocie samice składają jaja w kupkach po 20-60 sztuk. Płodność samicy wynosi około 200-400 jaj.

 

Sonda

Jak duże posiadasz gospodarstwo rolne?