Ziemniaki Ciekawostki
Ciekawostki

 

 


 

Największy ziemniak wyhodowany  został w Wielkiej Brytanii. Ważył on około 3,2 kg. Do tej pory nikt nie pobił tego rekordu. 

Jedna zakażona roślina ziemniaka jest potencjalnym źródłem zakażenia 150 ha plantacji ziemniaka. Wiatr może roznosić zarodniki grzyba w promieniu 40 km i jeżeli zarodniki trafią na liście ziemniaka w sprzyjających warunkach wilgotności i temperatury mogą potencjalnie wykiełkować na 12 milionach roślin i w ciągu kilku dni zniszczyć je.

 Ziemniaki wpływają korzystnie na utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej w naszym organizmie, dzięki dużej ilości składników mineralnych. O wysokiej wartości odżywczej ziemniaków decydują węglowodany i białko. Białko zawarte w bulwach ziemniaka ma jedną z wyższych wartości biologicznych pośród białek roślinnych. Ziemniaki mają wysoką zawartość witaminy C, porcja 300 gramów ziemniaków w 40% pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Ziemniaki to bogate źródło witamin B1, B2, B 6, PP.

 Ziemniaki nie tuczą, mówią wyniki badań Zakładu Przechowalnictwa i Przetwórstwa Ziemniaka IHAR oddział Bonin.

 


 

Ziemniaki są doskonałym lekarstwem na brak pamięci. Do takiego wniosku doszli kanadyjscy naukowcy z Uniwersytetu Toronto. Najlepsze efekty zaobserwowano u osób starszych i cierpiących na zanik pamięci. Pracownik naukowy R.Kaplan twierdzi, że po zjedzeniu ziemniaków zawarta w nich glukoza jest szybko wchłaniana przez organizm i już po 15 minutach następuje szybki powrót pamięci.

 W Peru utworzono największy na świecie bank genów ziemniaka. Zdeponowano w nim ponad 10 tysięcy odmian.

  

Sonda

Jak duże posiadasz gospodarstwo rolne?